برای تماس کلیک کنید 02166594014

نیترات سدیم صنعتی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | چهارشنبه 6 مهر 1401 در ساعت 15 : 46 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

نیترات سدیم صنعتی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

نیترات سدیم ترکیبی با فرمول شیمیایی و نمک نیترات معدنی سدیم است که به عنوان کود استفاده می شود. نیترات سدیم یک ماده جامد سفید رنگ و بسیار محلول در آب است که فرم معدنی آن به نام های نیتراتین ,نیتراتیت و نیتر سودا شناخته می شود.

بعلت مناسب بودن قیمت نیترات سدیم یک منبع دسترسی آسان به آنیون نیترات است که در واکنش های مختلف در مقیاس های صنعتی برای تولید کودها ,پپروتکنیک ها و بمب های دود ,شیشه و سفال و به عنوان ماده نگهدارنده به ویژه برای گوشت مورد استفاده قرار می گیرد.

بیشترین ذخایر نیترات سدیم که به طور طبیعی تشکیل شده است در شیلی و پرو پافت می شود و نمک های نیترات در داخل کانسارهای معدنی به نام سنگ قرار دارند.

سدیم نیترات غیر قابل احتراق است اما سوختن مواد قابل احتراق را تسریع می کند. اگر مقادیر زیادی از این ماده در آتش سوزی درگیر باشد ممکن است انفجار ایجاد شود. همچنین اگر برای مدت طولانی در معرض گرما و یا آتش قرار بگیرد منفجر خواهد شد و اکسید های سمی ازت را در آتش سوزی ها تولید می کند که برای سلامت افراد خطرناک هستند.

نیترات سدیم در مواد غذایی

این ترکیب شیمیایی را می توان در گیاهان و آب آشامیدنی تصفیه نشده یافت. نیتروژن در خاک به نیترات سدیم تبدیل می شود که برای رشد گیاه لازم است.

گیاهان این ماده را در مقادیر مختلف جذب می کنند.

سیزیجات حاوی مقادیر زیاد نیترات سدیم شامل اسفناج , تربچه,کاهو,کرفس,هویج,کلم ,چغندر هستند. طبق مطالعه ای که در سال 2019 انجام شد مشخص شد که تقریبا 80 درصد نیترات های موجود در رژیم غذایی افراد از مصرف سبزیجات کسب می شوند.

نیترات بخش طبیعی از هر رژیم غذایی معمولی است. با این حال ,برخی تحقیقات نشان می دهد مقادیر زیاد این ماده می تواند مشکلاتی مانند سرطان روده بزرگ را ایجاد کند .بیماریهای دیگر مانند سرطان خون ,لنفوم غیر هوچکین,بیماری قلبی و سرطانهای تخمدان ,معده ,مری ,لوزالمعده و تیروئید ممکن است با مصرف زیاد نیترات سدیم مرتبط باشد.

البته جذب مقدار بالای نیترات که باعث افزایش ابتلا به این بیماری ها می شود حاصل از مصرف مواد غذایی فرآوری شده است چون مواد خوراکی که به طور طبیعی حاوی نیترات هستند با دارا بودن ترکیباتی مانند ویتامین سی ممکن است بدن را از ابتلا به بیماریهای ذکر شده محافظت کند.

بعلت قیمت پایین نیترات سدیم همچنین یک ماده نگهدارنده است که در برخی از گوشت های فرآوری شده مانندگوشت بیکن ,جگر,سوسیس,ژامبون و برخی پنیر ها استفاده می شود ومیتواند خطر بیماری قلبی را افزایش دهد.

توجه :

تصور می شود که این ماده شیمیایی ممکن است به رگ های خونی آسیب برساند و باعث می شود. شریان های شما سخت تر و باریک شود که منجر به بیماریهای قلبی می شود. نیترات همچنین ممکن است بر نحوه استفاده بدن از قند تاثیر بگذارد و احتمال ابتلا به دیابت را بیشتر کند .

البته همه ما می دانیم که بیشتر گوشتهای فرآوری شده دارای مقدار زیادی سدیم بوده و بعضی از آنها دارای چربی اشباع زیادی هستند که می تواندسلامت قلب را به مخاطره بیاندازد .

بنابراین اگر گوشت می خورید,بهتر است گوشت فرآوری شده را محدود کنید ودر عوض گوشت مرغ ماهی و گوشت های تازه را انتخاب کنید.

کاربردهادو مصارف و تولید نیترات سدیم

از واکنش نیترات سدیم با اسید سولفوریک اسید نیتریک نیترات سدیم صنعتی تولید می شود ولی این واکنش بازدهی خوبی ندارد و معمولا در صنعت برای استفاده از مقادیر اضافی  اسید سولفوریک صورت  گرفته و محصول نهایی آن بی سولفات است.

این ترکیب با تشکیل یک محیز آبی هیبرید برای خالص سازی طلا و دیگر فلزات مورد استفاده می گیرد.

کاربردهای کمتر متداول نیترات سدیم صنعتی به عنوان یک اکسید کننده در آتش بازی ها است که به عنوان جایگزین نیترات پتاسیم که معمولا در پودر سیاه یافت می شود,بکار برده می شود.

سدیم نیترات به همراه نیترات پتاسیم و نیترات کلسیم برای ذخیره سازی گرما و اخیرا برای انتقال گرما  در نیروگاه های خورشیدی استفاده می شود.همچنین مخلوطی از این 3 ترکیب به عنوان ماده ذخیره کننده انرژی در نیروگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

این ماده در صنعت فاضلاب برای تنفس میکروارگانیسم ها استفاده می شود. نیترو سومرناس ,نوعی میکروارگانیسم است که نیترات رابرای مصرف به اکسیژن ترجیح می دهد و این امکان را می دهد تا با سرعت بیشتری در فاضلاب رشد کرده و تصفیه آب را با سرعت بیشتری انجام دهد.

نیترات سدیم گاهی اوقات در آکواریوم های دریایی که از تکنیک های دوز کربن استفاده می کنند نیز استفاده می شود.این ماده برای افزایش سطح نیترات در آب و تقویت رشد باکتریها مورد استفاده قرار میگیرد.

عوارض و خطرات نیترات سدیم

نیترات و نیتریت سدیم یا پتاسیم سالهاست که به عنوان مواد افزودنی در صنایع غذایی مورد استفاده قرار میگیرند تا از رشد و تولید سموم توسط باکتریهای بیماری زا بویژه در مواد غذایی جلوگیری کنند.

این ترکیبات به عنوان ماده نگهدارنده رنگ نیز در مواد غذایی استفاده می شود .افزودن نیترات یا نیتریت باعث افزایش ایمنی میکروبیولوژیکی غذاها شده و عمر مفید آنها را افزایش می دهد.

این امر از نظر در دسترس بودن انواع غذاهای بی خطر ,مناسب ومقرون به صرفه برای مصرف کنندگان مزایایی ایجاد می کند.

ولی این نگرانی وجود دارد که مصرف ترکیبات حاوی نیترات می تواند سرطانزا باشد زیرا نیتریت می تواند با آمین های موجود در مواد غذایی برای تشکیل ترکیبات که بسیاری از آنها سرطان زا هستند واکنش نشان دهند.این واکنش می تواند در شرایط اسیدی معده رخ دهد.

از آنجا که نیترات موجود در یک محصول غذایی می تواند در هان یا دستگاه گوارش به نیتریت تبدیل شود,نیترات برای ارزیابی هرگونه خطر احتمالی باید با هم در نظر گرفته شوند.

توجه :

این نمک ها می توانند به نیتریک اکسید تبدیل شوند,رگهای خونی شما را گشاد کرده و فشارخون را کاهش دهند.علاوه بر این ,آنها ممکن است عملکرد بدنی را تقویت کنند . با این وجود اگر نیترات ها نیتریت های کمتری در غذاهای فرآوری شده وجود دارد . با این حال شما می توانید با مطالعه دقیق بر چسب مواد غذایی در هنگام خرید گوشت های فرآوری شده ,خظر قرار گرفتن در معرض نیتروزامین را کاهش دهید و محصولی با مواد افزودنی محدود بامواد افزودنی محدود یا فاقد نیترات پیدا کنید .

گونی لمینت دولایه, گونی 3 لایه کامپوزیت,گونی بافی,کیسه بافی,گونی رنگی,فروش کیسه گونی رنگی,کیسه گونی ضد آب,کیسه گونی دولایه رنگی,گونی لمینت پاکتی,گونی کاغذی,گونی 3لایه داخل رنگی,

 

 

 

ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :