برای تماس کلیک کنید 02166594014

پودر سنگ مرداب چیست ؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | ﺳﻪشنبه 1 شهریور 1401 در ساعت 8 : 48 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

پودر سنگ مرداب چیست ؟

پودر سنگ مرداب نام محصولی است که برخی عطاری ها آن را با نام پودر سنگ نقره، پودر سنگ مردار، پودر سنگ عطاری، مردار سنگ و پودر سنگ ضد عرق برای رفع بوی عرق می فروشند. سنگ مرداب به دلیل قدرت جذب رطوبت و همچنین خاصیت میکروب کشی برای از بین بردن بوی نامطبوع عرق در نواحی زیر بغل، پا، کشاله ران و غیر مورد استفاده قرار می گیرد. به عقیده فروشندگان پودر سنگ مرداب این ماده برای رفع بوی عرق بدن و بوی کفش می تواند کاربردی مانند دئودورانت داشته باشد. برخی افراد نیز معتقد به عوارض سنگ مرداب هستند و آن را بسیار خطرناک و سبب ایجاد بیماری می دانند. به همین علت در این مقاله به بررسی علمی خواص و عوارض پودر سنگ مرداب می پردازیم.

بررسی علمی سنگ مرداب

پودر سنگ مرداب از کوبش سنگ معدنی اکسید سرب با فرمول شیمایی pbo به دست می آید. این کانی معدتی با دو پولی مورف به نام های لیتاژ و ماسیکوت در طبیعت ایجاد می شود که تفاوت آنها در ساختار کریستالی این دو می باشد. اکسید سرب امروزه در صنایعی همچون تولید شیشه، سرامیک و قطعات الکترونیکی کاربرد دارد. سنگ مرداب به صورت طبیعی از معدن سرب برداشت می شود.و هم اینکه به شکل صنعتی در کارخانجات تولید می گردد. روش تولید صنعتی آن به این صورت است که فلز سرب در 600 درجه سانتیگراد در معرض هوا حرارت می دهند.و یا اینکه می توان از تجزیه گرمایی ترکیبات شیمایی همچون نیترات سرب و یا کربنات سرب آن را تولید نمود.

خواص سنگ مرداب

پودر سنگ مرداب به دلیل اینکه حاوی فلز سنگین سرب می باشد می تواند میکروارگانیسم های زنده را از بین ببرد . ممکن است این میکروارگانیسم ها در داخل عرق بدن وجود داشته و تولید بوی نامطبوع نمایند همچنین در صنعت برای تولید شیشه های خاص مثل شیشه رفلکس یا شیشه ضد اشعه ، تولید سرامیک، لاستیک، جوهر و رنگ کاربرد دارد.

مضرات و عوارض سنگ مرداب

کاربرد سنگ مرداب در زمینه بهداشتی برای از بین بردن بوی عرق بدن و پا است. افرادی که پودر سنگ عطاری را خریداری می کنند آن را مستقیما بر روی پوست زیر بغل، کف پا، کشاله ران و قسمت هایی که عرق کرده و بوی نامطبوع می گیرد استفاده می تمایند. همچنین ممکن است مقداری از آن را داخل کفش بریزند. همتانطور که گفته شد پودر مردار سنگ دارای سرب است . سرب یک فلز سنگین و ماده ای سمی برای بدن است که به راحتی از طریق پوست جذب بدن می شود. با وجود اینکه سنگ مرداب منشأ معدنی هم دارد اما در واقغ فلزات سنگینی نظیر سرب برای سلامت انسان بسیار خطرناک هستند.

پودر سنگ نقره علاوه بر اینکه میکروب های ایجاد کننده بوی عرق را از بین می برد همزمان آسیب های جدی برای سلول های بدن نیز دارد اصولاً این ماده برای تمامی موجودات زنده، چه مفید و چه مضر بسیار زیان آور و کشنده است و به پزشکان اکیداً توصیه می نمایند افراد به هیچ عنوان از آن استفاده نکنند. اکسید سرب در صورت بلعیده شدن یا استنشاق می تواند کشنده باشد همچنین باعث ایجاد حساسیت برای پوست، چشم و سیستم تنفسی می گردد. سنگ مرداب بر بافت های بدن، سیستم اعصاب مرکزی، کلیه ها خون و سیستم تناسلی آثار سوء دارد.

آیا پودر سنگ مرداب با زاج سفید تفاوتی دارد ؟

زاج سفید یکی از ترکیبات آلومینیوم با فرمول شیمایی سولفات آلومینیوم پتاسیم و ساختار مولکولی KAL(SO4)2 است. این ماده خاصیت ضد تعریق دارد به این صورت که با ایجاد انقباض در منافذ پوستی موجب کاهش خروج عرق می شود.این ماده به صوت گشترده ای در محصولات دئودورانت استفاده شده و طبق بررسی های صورت گرفته ضرری برای بدن ندارد. اما برخی از عطاری ها و فروشندگان پودر سنگ مرداب که اکسید سرب می باشد را به جتی زاج سفید به فروش می رسانند و مخاطرات جدی را متوجه سلامت افراد جامعه می نمایند.

 

از پودر سنگ مرداب استفاده نکنید

پودر سنگ مرداب حاوی فلز سنگین سرب است. فلزات سنگین به فلزاتی با چگالی بیش از 5 گرم بر سانتی متر مکعب اطلاق می شود که در صورت جذب و تجمع در بدن سبب ایجاد سرطان مشکلات جبران ناپذیر خونی و کلیوی مشکلات گوارشی نظیر تهوع و یبوست، اختلال در سیستم اعصاب مرکزی و مغز می گردد. این ماده به راحتی از طریق پوست مخاط و نفس وارد بدن خواهد شد. حتی در صورت استفاده از آن در کفش پوشش جوراب نمی تواند سبب جلوگیری از نفوذ آن به داخل پوست بدن گردد.

تاکنون تحقیقات مجزایی توسط واحدهای سم شناسی دانشگاهی و نیز معاونت غذا و داروی دانشکده علوم پزشکی شهید بهشتی بر روی خاک سنگ مرداب صورت گرفته است. بر اساس نتایج حاصله از این تحقیقات این پودر که برای از بین بوی عرق زیر بغل و بدن توسط عطاری ها، فروشندگان مترو و دست فروشان عرضه می شود با وجود اینکه در زمینه بو زدایی تأثیراتی دارد اما خطرات جبران ناپذییر برای سلامت به همراه خواهد داشت همچنین مصرف خوراکی ناخواسته آن بخصوص توسط کودکان می تواند منجر به مسمومیت شدید یا مرگ شود. مردار سنگ دارای هیچ گونه مجوز از طرف وزارت بهداشت، درمان آموزش پزشکی و یا دیگر مزاجه ذیصلاح نیست.

جایگزین سنگ مرداب چیست ؟

عرق بدن انسان به خودی خود کامل بی بو است اما فعالیت میکروارگانیسم ها پس از خروج آن از پوست سبب بوی نامطبوع آن می شود. به همین دلیل برای از بین بردن بوی عرق مهم ترین کار حفظ بهداشت فردی شامل استحمام روزانه تویض مرتب لباس ها و استفاده از کفش با کیفیت است دومین روش بسیار موثر برای رهایی از بوی عرق استفاده از محوصلات دئودورانت دارای مجوز و شناخته شده می باشد که هم میزان تعریق را کاهش میدهند و هم بوی نامطبوع آن را می کاهند. همچنین می توان از مواد بی ضرر و خوراکی نظیر جوش شیرین هم بصورت موضعی استفاده نمود که برای برخی افراد پاسخگویی مناسبی دارد.

گونی لمینت,گونی پودری لیمنت,کیسه پودری ضد نم,گونی لمینت ضد آب مواد معدنی,گونی دولایه محصولات پودری,لمینت ضد آب,

ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :