برای تماس کلیک کنید 02166594014

چهار نکته بسیار مهم درباره استفاده از اسید بوریک برای تولید پسته و کشاورزی

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | دوشنبه 9 آبان 1401 در ساعت 11 : 3 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

چهار نکته بسیار مهم درباره استفاده از اسید بوریک برای تولید پسته و کشاورزی

امروزه کشاورزی به عنوان صنعتی مهم شناخته می شود.با افزایش رشد جمعیت در جهان برای افزایش تولید مواد غذایی از ترکیبات شیمیایی مختلفی استفاده می شود. اسید بوریک یکی از این ترکیبات است. در واقع کاربرد اسید بوریک و سایر ترکیبات شیمیایی در صنعت کشاورزی به افزایش تولید و بهبود کیفیت محصولات منجر خواهد شد. استفاده از اسید بوریک برای پسته از موارد بسیار مهم استفاده  این ماده در کشاورزی بشمار می آید.بور یکی از ریز مغذی های بسیار مهم در رشد پسته محسوب می شود. از این رو میزان و نحوه مصرف اسید بوریک در باغ های پسته بسیار حائز اهمیت است. توجه شود که خاک های شنی و اسیدی اغلب با کمبود بور مواجه هستند بنابراین با استفاده ازخواص و مزایا اسید بوریک و کودهای آن می توان به رفع این مشکل کمک نمود.

عوارض کمبود بور در درختان پسته

یکی از مهم ترین عناصر ریز مغذی در درختان پسته بور است. این عنصر در رشد رویشی و زایشی درختان پسته نقش مهمی دارد. کمبود این عنصر در باغ های پسته ایران و بخصوص در خاک های شنی و اسیدی بسیار دیده می شود. این کمبود می تواند منجر به کاهش میزان محصول و ایجاد ضرر برای کشاورزان گردد. درخت پسته برای گل دهی , جوانه زنی ,تشکیل دادن بذر کاهش پوکی و همین طور افزایش عملکرد درخت پسته به عنصر بور نیاز دارد.کمبود این عنصر موجب بروز خسارات زیادی به باغ های پسته می گردد. برای رفع این مشکل می توان از خواص اسید بورک استفاده نمود .قیمت اسید بوریک در بازار متنوع بوده و به گرید تولید شده وابسته است.

دلایل مصرف اسید بوریک در درختان پسته

از علائم کمبود بور می توان به پیچیدگی و غیر مسطح بودن حاشیه برگ اشاره نمود. رشد برگ ها در ابتدا طبیعی است. اما در اردیبهشت است که تغییراتی دیده شده برگ ها تغییر شکل خواهند داد. ضخیم و فنجانی شکل شدن برگ ها و در نهایت ریزش تمام خوشه های گل از عوارض کمبود این عنصر است. از دیگر عوارض کمبود بور در گیاه ,افزایش بسیار زیاد میزان پوکی محصول ,کوتاهی,بوته ای شکل شدن و کوتاه شدن میان گره ها در روی شاخه های ضعیف است. در اثر کمبود بور در گیاه برگ های درختان تابیده بد شکل و ریز شده و در صورت کمبود بیشتر خشکیدگی سرشاخه های رخ خواهد داد . در صورت بروز علایم در گیاه حتما باید از کاربرد اسید بوریک برای رفع و کاهش خسارت بهره برد.

مزایا اسید بوریک در درختان پسته

درختان پسته در اثرکمبود مغذی ممکن است دچار مشکلات فیزیولوژیکی مهمی شوند که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می شود.

ناخندانی

زود خندانی

ریزش جوانه گل

پوکی

بدشکلی

ترک خوردگی

درنتیجه این مشکلات کیفیت محصول پسته پایین آمده و کشاورزان دچار ضرر مالی خواهند شد. بور یکی از عناصری است که کمبود آن تاثیرات بسزایی بر مشکلات فیزیولوژیکی پسته دارد.برای رفع مشکلات به وجود آمده ناشی از کمبود بور می توان از مزایا اسید بوریک استفاده نمود. از مزایای مصرف اسید بوریک می توان به مصرف آن هم به صورت محلول پاشی اشاره نمود.

کاربرد اسید بوریک

از اختلالات و مشکلات در  درختان پسته می توان به ریزش میوه اشاره نمود.درختان پسته بسیار گل می دهند. اما تنها بخش هایی از گل ها گرده افشانی شده و میوه خواهند داد. عوامل افزایش ریزش میوه می توان به تنش های محیطی و تغذیه ناکافی به ویژه در زمان گلدهی اشاره نمود . این اختلالات موجب کاهش بازدهی پسته و زیان اقتصادی خواهد شد. یکی از راه حل های موثر برای کاهش و رفع مشکلات در درختان پسته ,استفاده از اسید بوریک به عنوان کود تقویتی است. اسید بوریک تعداد بیشتری از گل های درخت پسته به میوه تبدیل می شوند. بعلاوه استفاده از اسید بوریک تعداد پسته به صورت متناوب موجب می شود تا میوه ها ریزش نکرده و برای تبدیل شدن به میوه نهایی بر روی شاخه ها باقی بمانند.

ایمنی در مصرف اسید بوریک

به طور کلی مصرف دوزهای کم اسید بوریک منجر به واکنش های نامطلوب نخواهد شد. اما قرار گرفتن در معرض مقادیر زیاد اسید بوریک در مدت کوتاه مدت می تواند بر معده و روده و کبد و کلیه و مغز تاثیراتی منفی داشته باشد. مصرف بالای اسید بوریک در طولانی مدت نیز ممکن است بر رشد و تولید مثل اثرات نامطلوبی داشته باشد.

عوارض جانبی خاصی از استنشاق گردد و غبار اسید بوریک گزارش نشده است. اما باید توجه نمود که این بخارات از طریق غشاهای مخاطی جذب می شوند.

قیمت اسید بوریک

اسید بوریک نوعی اسید ضعیف است که در گرید و درجه خلوص های مختلفی تولید و در بازار عرضه می شود.قیمت این ماده تحت تاثیر گرید تولید شده ,درجه خلوص , نرخ ارز , مقدار خریداری شده ,شرکت تولید کننده و ... قرار دارد.برای خرید این محصول می توان به سایت های معتبر فروش مواد شیمیایی مراجعه کرده و بدون واسطه اقدام به خریدی به صرفه نمود .

گونی معمولی,کیسه لمینت,کیسه گونی لمینت,پاکت کامپوزیت,گونی معمولی رنگی,کیسه ضد آب,کیسه گونی لمینت,کیسه گونی دولایه,پاکت لمینت,کیسه مواد پودری,کیسه گونی مناسب مواد پودری,کیسه گونی صدفی,کیسه گونی پلی یورتان,

ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :