برای تماس کلیک کنید 02166594014

بررسی و فواید و مضرات قابل توجه استفاده از کود اسید سولفوریک در کشاورزی

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | ﺳﻪشنبه 26 مهر 1401 در ساعت 12 : 55 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

بررسی و فواید و مضرات قابل توجه استفاده از کود اسید سولفوریک در کشاورزی

امروزه برای بهبود فرآیند های صنعتی از ترکیبات شیمیایی مختلفی استفاده می شود. اسید سولفوریک از جمله ترکیباتی است که خواص آن در صنایعی همچون کشاورزی بسیار استفاده می شود. استفاده از کود اسید سولفوریک موجب کاهش میزان قلیایی بودن آب و خاک خواهد شد.کاربرد کود اسید سولفوریک برای پسته و سایر باغات صورت گرفته و موجب بهبود رشد گیاه خواهد شد .انواع اسید سولفوریک با توجه به درجه خلوص و گرید تولید شده می تواند متفاوت باشد .

مزایا کود اسید سولفوریک چیست

استفاده از آن موجب کاهش میزان قلیایی بودن خاک می گردد. این مطلب در رابطه با خاک های قلیایی و نامناسب بسیار حائز اهمیت است.

کاربرد این کود می توان موجب اصلاح شوری خاک گردد.

وضعیت تهویه در خاک های رس با مصرف این کود بهبود خواهد یافت .

این کود دارای قابلیت تشکیل سولفات های در خاک است.

دلایل مصرف کود اسید سولفوریک

خاک شور و قلیایی دارای مقادیر زیادی سدیم است.با استفاده از اسید سولفوریک می توان موجب کاهش آهک موجود در خاک شده وسبب تولید کلسیم سولفات آبدار شده در واقع کلسیم با سدیم جایگزین می گردد و شوری خاک کاهش خواهد یافت . سولفات سدیم ایجاد شده نیز با هر باز آبیاری شسته و به تدریج از محیط رشد گیاه خارج می گردد.

میزان مصرف کود اسید سولفوریک در کشاورزی تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد. نوع نمک موجود در خاک ,به عبارتی سدیمی یا منیزیمی و... بود خاک و میزان آن از عوامل موثر بر میزان مصرف این کود هستند. توجه شود که سدیم و منیزیم عناصر مضر برای رشد گیاهان و محصولات کشاورزی هستند . در واقع دانسیته بسیار بالای بار مثبت موجب عدم انحلال عناصر مغذی مورد نیاز گیاهان گشته و ساختار مکانیکی خاک را تخریب خواهد نمود.

کاربرد کود اسید سولفوریک در کشاورزی

تقریبا بیشتر اسید سولفوریک جهان در کشاورزی و به صورت کود شیمیایی مورد استفاده قرار میگیرد.کاربرد اسید سولفوریک برای تولید کودهای فسفاته همچون سوپر فسفات آهک و سولفات آمونیوم مورد استفاده قرار میگیرد.

کاربرد این کود در تمام کشورهای صنعتی استفاده می شود و از روش های کشاورزی مدرن است. استفاده از کود اسید سولفوریک عملکرد محصول را افزایش داده و بعلاوه منجر به تولید محصولات بهتری نیز خواهد شد.در نهایت کشاورزان می توانند با تولید محصول بیشتر در آمد بیشتری هم کسب نمایند. لازم به ذکر است که مناسب بودن قیمت اسید سولفوریک و صرفه اقتصادی آن موجب کاربرد گسترده آن شده است.

استفاده از اسید سولفوریک در باغات پسته  

بیشترین میزان استفاده از اسید سولفوریک در کشاورزی به کاربرد آن در باغ های پسته مرتبط است .پسته در آب و هوای گرم و خشک رشد می کند.بنابراین مناطق دارای آب و هوای خشک از بهترین مکان ها برای رشد پسته هستند .گاهی قلیایی بودن خاک و شوری آن از رشد درخت پسته ممانعت می کنند. از این رو در باغات پسته می توان از اسید سولفوریک استفاده نمود. زمان مصرف کود اسید سولفوریک در فصل زمستان بوده و باید طبق روش خاصی صورت پذیرد برای اندازه گیری میزان مصرف کود اسید سولفوریک در فصل زمستان بوده و باید طبق روش خاصی صورت پذیرد. برای اندازه گیری میزان مصرف باید خاک با فاصله ده متر از مکان تزریق اندازه گیری شود. با رسیدن به مقدار مناسب تزریق کود متوقف می گردد.

با استفاده از کود اسید سولفوریک در کشاورزی و پرورش پسته,میزان قلیایی بودن کاهش یافته و میزان شوری خاک تعدیل گشته و خاک تعدیل می گردد.ریشه پسته با آب سازگاری چندانی ندارد از این رو باید با این روش از تجمع آب در بخش ریشه ممانعت شده و از پوسیدگی ریشه جلو گیری به عمل می آید. همراه خرید این ماده از منابع معتبر توصیه می گردد.

گونی معمولی,کیسه گونی لمینت,کیسه دولایه,کیسه گونی ضد نم,کیسه گونی ضد آفتاب,کیسه گونی دولایه,کیسه گونی تک لایه,گونی صدفی,کیسه صدفی,پاکت صدفی,گونی پلی یورتان,پاکت کامپوزیت,پاکت سه لایه,پاکت کاغذی,کیسه کاغذی,گوی شفاف,پاکت شفاف,کیسه گونی مواد معدنی

ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :