برای تماس کلیک کنید 02166594014

آرد گندم چیست

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | شنبه 17 دی 1401 در ساعت 8 : 48 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

آرد گندم پودری است که از آسیاب کردن دانه های گندم تهیه می شود و برای مصرف انسان قابل استفاده است. آرد گندم انواع مختلفی دارد که با توجه به مقدار گلوتن موجود در آنها، رنگ آنها، قسمت های مورد استفاده دانه گندم و نوع گندم از یکدیگر متمایز می شوند. آرد گندم یک ماده اساسی در تهیه نان، کیک، کلوچه و بیشتر غذاهای پخته شده است.

 آرد گندم چیست؟

آرد گندم از آسیاب کردن بخش هایی از دانه گندم تهیه می شود. سه قسمت اصلی دانه گندم عبارتند از:

قسمت آندوسپرم که شامل پروتئین و نشاسته است.

جوانه گندم قسمتی از دانه گندم می باشد که غنی از پروتئین، چربی و ویتامین است.

گندم که سرشار از فیبر است.

برای تهیه آرد هر سه قسمت دانه گندم از هم جدا شده و سپس آسیاب می شوند.

در آرد سفید فقط از اندوسپرم استفاده می شود. آرد قهوه ای شامل جوانه و سبوس است و در آرد سبوس دار از هر سه قسمت دانه گندم استفاده می شود.

آرد سفید به طور طبیعی دارای رنگ زرد مایل به سفید است اما اغلب سفید شده یا با مواد شیمیایی اکسید کننده مخلوط می شود و در نهایت به رنگ سفید تبدیل می شود.

طبقه بندی گندم با در نظر گرفتن چندین ویژگی مختلف انجام می شود:

- فصلی که آن را کشت می کنند. (گندم بهاره یا زمستانه)

- رنگ گندم

- نوع گندم که سنگین و سخت باشد یا لطیف و سبک

- و همچنین از نظر مقدار پروتئین موجود در آن و مقدار پروتئین خاص که گلوتن نامیده می شود.

گندم سنگین معمولا برنزی رنگ است و نسبت به گندم لطیف و سبک که یک رنگ طلایی کمرنگی دارد، حاوی مقدار گلوتن بیشتری است.

چند نوع آرد گندم وجود دارد؟

گلوتن به طور طبیعی در گندم وجود دارد و همین پروتئین است که به غذاهای پخته شده ساختار می دهد. گلوتن با ورز دادن خمیر رشد کرده و تکثیر می شود و حالت کششی بیشتری پیدا می کند.

آردهای قوی آردهایی هستند که از گندم سنگین با پروتئین بالا تهیه می شوند و در نتیجه دارای محتوای گلوتن بیشتری هستند. به آردهایی که از گندم کم پروتئین و نرم تهیه می شوند آرد ضعیف گفته می شود که این نوع آرد گلوتن کمتری نیز دارند.

نمونه هایی از انواع آرد گندم به قرار زیرند:

آرد همه منظوره

آرد نان

آرد کیک

آرد قنادی

آرد سلف رایزینگ

آرد گندم کامل

در نوشتار بعد به طور کامل به این 6 نوع آرد خواهیم پرداخت و ویژگی های هر یک را بیان خواهیم کرد.

موارد استفاده آرد گندم چیست؟

آرد گندم برای بسیاری از سرآشپزهای خانگی ماده اساسی است. می توانید از آن برای تهیه نان، انواع غذاهایی که در دستور پخت آنها از آرد استفاده می شود، پنکیک و ... استفاده کنید. علاوه بر این می توانید از آرد گندم برای غلیظ کردن سس ها و یا ایجاد یک roux         ( مخلوطی از چربی به ویژه کره و آرد برای تهیه سس) استفاده کنید. از آرد همچنین برای کاور کردن مرغ و ماهی به منظور پخت سوخاری آنها و یا در مایع کتلت استفاده می شود. از طرفی آرد ماده اصلی در تهیه ماکارونی است.

چطور باید از آرد گندم در پخت و پز استفاده کرد؟

از آرد گندم باید طبق دستور پخت و مصرف خاص آن استفاده شود. به عنوان نمونه برای غذاهای لطیف و ترد، باید آرد گندم را قبل از مخلوط کردن با سایر مواد الک کنید. این کار می تواند به کیفیت نهایی پخت شما کمک کند.

و یا برای پخت نان، پس از مخلوط کردن آرد گندم با آب، باید خمیر حاصله ورز داده شود و اغلب خمیر به زمانی برای استراحت نیاز دارد. این زمان به فعال شدن پروتئین های گلوتن کمک می کند

آرد گندم چه طعم و مزه ای دارد؟

در درجه اول به یاد داشته باشید که نباید آرد را به صورت خام مصرف کنید. آرد یک محصول کشاورزی خام است. بنابراین برای از بین بردن میکروب های احتمالی تحت هیچ شرایط ویژه ای قرار نگرفته است. در صورت وجود باکتری در آرد، هنگام پخت و حرارت دیدن باکتری ها از بین می روند.

آرد سفید گندم عموما هیچ بویی ندارد، در حالی که ممکن است آرد گندم کامل کمی بوی آجیل داشته باشد.

از چه آردهای دیگری به عنوان جایگزین آرد گندم می توان استفاده کرد؟

آردهای زیادی وجود دارند که می توانید جایگزین آرد گندم کنید. یک دلیل عمده برای این جایگزینی حساسیت یا عدم تحمل گلوتن است.

برخی از آردهای جایگزین آرد گندم عبارتند از :

آرد سویا، آرد جوانه گندم، آرد ذرت، آرد جو دوسر، آرد اسپل و آرد کینوا

اینها تنها برخی از آردهای جایگزین هستند. بسته به دستورالعمل مورد استفاده، ترجیح طعم و میزان در دسترس بودن، هر یک از آنها را می توانید استفاده کنید.

برای تهیه آرد گندم به چه فروشگاه هایی باید مراجعه کنیم؟

آرد گندم را می توانید در هر فروشگاه بزرگ یا کوچک مواد غذایی پیدا کنید. معمولا در ظروف مهر و موم شده ضخیم یا بسته بندی های پلاستیکی قرار داده شده اند. دقت کنید که بسته بندی پاره نشده باشد و هنگام حمل و نقل آن به خانه از فروشگاه مراقب باشید. آرد باز شده معمولا باعث کثیف شدن سایر وسایل می شود.

نحوه مراقبت و نگهداری از آرد گندم در خانه چگونه است؟

بتدا باید بسته بندی آرد گندم را باز کرده و آن را به ظرفی منتقل کنید که با بستن درب آن هیچ روزنه ای برای ورود هوا به داخل آن وجود نداشته باشد.

آرد را بایستی در محیط خشک نگه دارید؛ چراکه رطوبت آن را خراب می کند.

برای نگهداری بهتر آرد گندم باید در یک مکان تاریک و خنک مثل انبار، یخچال یا فریزر قرار داده شود.

اگر دیدید که ظرف حاوی آرد گندم در حال یخ زدن است برای حفظ کیفیت آن برای مدت طولانی تر، آرد را در کیسه فریزر قرار دهید تا از جذب رطوبت یا بو در آن جلوگیری شود.

مواد مغذی و فواید استفاده از آرد گندم چیست؟

مواد مغذی آرد بسته به نوع آرد متفاوت است. طبق FDA ، هر 450 گرم آرد سفید غنی شده حاوی 2.9 میلی گرم تیامین، 1.8 میلی گرم ریبوفلاوین، 24 میلی گرم نیاسین، 0.7 میلی گرم اسید فولیک و 20 میلی گرم آهن است.

آرد گندم کامل سرشار از ویتامین 1B ،3 B و5 B، ریبوفلاوین و فولات است. همچنین دارای آهن، کلسیم، پروتئین و سایر مواد مغذی است که میزان این مواد نسبت به مواد مغذی آرد سفید بیشتر است.

کیسه گونی معمولی,کیسه گونی آردی,گونی آرد,گونی جهت انواع آرد,گونی رنگی آرد,کیسه گونی مواد پودری,گونی لمینت,کیسه گونی لمینت,تولید انواع گونی آرد,تولیدی پتروبافت,گونی بافی پتروبافت,کیسه بافی پتروبافت,کیسه گونی پتروبافت,تولید انواع گونی و رول رنگی

 

 

ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :